Ochotnicza Straż Pożarna RP w Sasinie powstała w październiku 1947r.

Jej założycielami byli:

dh. Witold Bosy – pierwszy prezes OSP

dh. Tadeusz Przymęcki – pierwszy naczelnik OSP

dh. Franciszek Brzeziński – pierwszy skarbnik OSP

Druhowie: Antoni Płaczek, Stanisław Górecki, Zygmunt Reszpondek oraz z ramienia Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Lęborku  Pan porucznik Zdzisław Kutyłowski.

Pierwszy sprzęt jakim dysponowała jednostka to wóz drabiniasty ciągnięty przez parę koni na którym była zamontowana pompa ręczna wraz z wyposażeniem

Pierwszą remizę stanowiła stodoła-szopa  Pani Przymęckiej, następnie w latach 60-tych dokonano adaptacji kolejnego budynku na remizę (posiadłość Państwa Stefańskich).

Obecną bazę techniczno-sprzętową stanowi strażnica oddana do użytku w 1975r.

Również w połowie lat 60-tych dzięki Panu Pułkownikowi Jerzemu Wołocznikowi otrzymaliśmy samochód STAR 20 Skrzyniowiec.

Udział w ważniejszych akcjach ratowniczych:

• pożar gospodarstwa p. Jaskulskiego
  • likwidacja pożaru lasów od j. Sarbsko do latarni morskiej Stilo
  • wypalanie pasa nadmorskiego w 1975r.
  • likwidacja pożarów indywidualnych gospodarstw rolnych w m. Choczewo – 1970r.
  • pożar budynków w stacjach hodowli roślin na terenie gm. Choczewo oraz PGR w m. Roszczyce

Główne wydarzenia i osiągnięcia:

W dniu 19.09.1968r. w I Powiatowych Zawodach Kobiecych i Młodzieżowych drużyn pożarniczych w Lęborku – Kobieca drużyna OSP Sasino zdobyła I miejsce.

Puchar przechodni Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP z rąk Komendanta PSP por. Jędrzejewskiego odebrała dh. Leokadia Bosy.

Również w tym dniu Prezes Okręgu Wojewódzkiego Związku OSP dh. Kazimierz Okoniewski uhonorował dh. Witolda Bosy oraz dh. Witolda Dubickiego odznaką „Za Wysługę XX lat w służbie Pożarniczej”

W 1993r. OSP Sasino reprezentowało gm. Choczewo na Rejonowych zawodach sportowo-pożarniczych w Wejherowie.

W dniu 06.05.2007r. Podczas obchodów jubileuszu 60-lecia OSP Sasino – jednostka została odznaczona srebrnym medalem „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” nadanym przez Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W kwietniu 2011r. uchwałą zarządu OSP Sasino powołano JOT IV

W kwietniu 2013r. uchwałą zarządu OSP Sasino powołano JOT III

W maju 2013r. w Dworze Artusa w Gdańsku Prezes jednostki odebrał zwycięską nagrodę w plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę OSP Pomorza.